Xiaomi Yi

Tänu GoPro populaarsusele on viimastel aastatel minikaamerate turule ilmunud mitmeid põnevaid tooteid, nii teada-tuntud tootjatelt nagu Sony või Kodak, kui ka uustulnukatelt nagu SJCAM või Xiaomi. Kuigi minu arvates on GoPro täiesti fantastiline toode ja ma ei kõhkle hetkegi selle süsteemi kvaliteedis, siis kahjuks on selle hind natuke liiga kõrge - minikaameraga võib tänu tema kasutusotstarbele igasugu asju juhtuda. Lisaks ei saa mootorrattaga reisides kunagi kõiki asju päris turvaliselt seitsme luku taga hoida, nii et 300-400€ asemel 70€ kaamera tundus oluliselt parem idee, soovi korral võib võtta tagavaraks teise kaasa ja raha kulub ikka veel tükk maad vähem kui GoPro jaoks.

Valisin pärast põgusat netis tuhnimist välja Xiaomi Yi. Põhiline kriteerium oli ühilduvus GoPro süsteemi kinnitustega ning hea pildikvaliteet, samuti on Xiaomi minuarust üks väga põnev firma. Nad on Hiinas lõpuks aru saanud, et Lääne tarbija südame võitmiseks tuleb investeerida tugevatesse kaubamärkidesse, mitte toota iga vidinat kümne eri nime all ja müüa juhuslikke kanaleid mööda, seega kuulub nende tootevalikusse lisaks kaameratele ka mitu telefoni, tahvelarvutit ja muud väiksemat mudru nagu akupangad jms. Arvestades, et üldjoontes on kõik tooted tasemel ja viisaka välimusega, ei näe ma mingit põhjust, miks nad ei võiks viie aasta perspektiivis olla sama tugev nimi kui praegu on näiteks Samsung, kõik eeldused on olemas. Paraku reaalsus kvaliteedi osas muidugi päris nii roosiline pole, aga sellest natuke hiljem.

Tellimise protseduur läbi Aliexpressi oli väga kiire ja mugav, valisin muidugi kohaletoimetamiseks DHL-i ja maksin postituse eest juurde, aga kui on aega mõned nädalad oodata siis tavapost on tasuta ja tänaseks müüakse neid sama hinnaga ka Amazoni kaudu. Lisaks tellisin korpuse, lisaaku, laadija, kaugjuhtimispuldi ning kuhjaga igasugu kinnitusi ja muud varustust, sest kuigi GoPro varustus sobib (peale korpuse ja laadija), on "noname" tooted kordades odavamad ja mina isiklikult neil kvaliteedivahet tuvastada ei suutnud. Kogu pakett koos saatmisega läks maksma 150€, sellest kaamera oli 70€ kandis.

Igaks juhuks mainin ära, tasub tähele panna et Hiina uusaasta tõttu ei liigu veebruaris seal mitte miski mitte kuskile.

Kaamera pakend oli fantastiliselt kaunis, andes rahulikult silmad ette praktiliselt kõigi "bränditoodete" karpidele, välja arvatud ehk Apple ja Nokia. Pakendis oli kaasas aku, lühike USB kaabel ja hiinakeelne juhend.

Samuti jättis hea mulje kaamera enda viimistlus - plastikkorpus tundub näpu all tugev ja kvaliteetse pinnaga, nupud ei logise ning aku sobitub oma pessa tihkelt. Ainuke kriitikat vääriv koht on pistikute katteluuk, see istub küll oma pesas üsna hästi, aga kuna ta ei ole ülejäänud korpuse küljes millegagi kinni, siis seda on kerge ära kaotada.

Hoolimata igasuguse ekraani puudumisest on kasutamine väga lihtne ja intuitiivne. Fotorežiimi ja videorežiimi vahetamisel süttib ja kustub punane LED, mis on dubleeritud selliselt et ükskõik mis poolelt vaadates on seda näha. Kui video salvestamine käib, siis LED vilgub, ja isegi kui kaamerat peab täiesti käsikaudu sisse ja välja lülitama, on nupuvajutustele järgnevate erinevate piiksude järgi alati aru saada, mis hetkel toimub. Kõiki LED-e ja piikse saab taktikalises olukorras tegutsemiseks ka välja lülitada, aga siis on muidugi kasutamine veidi raskem :)

Seadeid nagu formaadid, resolutsioonid jms muudetakse telefonirakenduse kaudu, mis oli veel pool aastat tagasi täiesti viisakas, aga tänaseks on uuendustega tulnud kaasa mingisugune äärmiselt tüütu "sotsiaalne" pool, mis segab kiiret tegutsemist üsna efektiivselt. Vähemalt Androidile on saada ka mitmeid alternatiivseid rakendusi, pole neid veel proovida jõudnud, aga loodetavasti on mõni neist natuke mugavam. Aga ausalt öeldes pole tegelikult vaja igapäevases kasutuses seda rakendust üldse vaadata, sest nagunii on mõistlik kõik asjad hilisema monteerimise huvides samas formaadis filmida. Rakenduses on olemas ka timelapse'i võimalus ja veel igasugu vidinaid, aga kuna mind huvitab ainult video, siis pole neid lähemalt uurinud.

Kui siiamaani võib tunduda, et tegu on üsna no-brainer ostuga ja kõik ongi hästi, siis kahjuks valdas mind esimestel katsefilmimistel suur pettumus - pilt on täiesti katastroofiliselt halb, ükskõik milliseid seadeid kasutades. Veidi kaevamist netis tõi välja asjaolu, et mingi partii kaameraid on juba tehases valesti fokuseeritud ning selle vea parandamiseks tuleb läätse füüsiliselt reguleerida, mingid digitrikid ei aita.

Näitevideo algsest olukorrast:

Ausalt öeldes tegi see päris nukraks, sest toode kui selline on ju super ja ma isegi ei kõhkleks selle eest uuesti raha välja käimast, aga kes garanteerib et järgmine parem on? Mis seal ikka, kõike mida hiinlane suudab tehases toota suudab suvaline õli ka remontida, seega tuli käised üles käärida ja probleem lahendada.

Korpuse esikülg käib üsna lihtsalt ära, tuleb ettevaatlikult küünte või mingi õhukese heebliga klambrid ükshaaval lahti kangutada. Kuna plastik on üsna hea ja tugev, siis erilist purunemisohtu seal pole, kui just mitte päris looma jõuga peale lennata.

Lääts on õnneks reguleeritav, aga iseenesliku liikumise vältimiseks on see tehases fikseeritud kuumaliimi täpikestega. Pildilt on need küll üsna halvasti näha.

Täpikesed tulevad väikeste lõiketangidega väga lihtsalt ära, ainult tasub enne kruttima asumist põhjalikult veenduda, et nad kõik on ikka üles leitud. Mina leidsin alguses kolm ja siis pärast mõningast kirumist ja ahastamist veel ühe.

Järgmisena tuleb kaamera ühendada micro-HDMI kaabli abil mõne ekraaniga ning rakendusest AV output sisse lülitada. Micro-HDMI pole ilmselt kõigis majapidamistes just super tavaline asi, aga Oomipood müüb üleminekut 7€ eest. Kuigi rakendus näitab ka live pilti, siis selle abil on teravustamine lootusetu, proovisin mitu korda.

Nüüd jääb üle ainult otsida mõni kaugem objekt ning fookus paika keerata. Mina teravustasin aknast välja umbes 20-30 meetri peale, selleks tuli läätse liigutada üsna vähe, umbes 5mm jagu. Soovitan ka enne kruttimist algne asukoht markeriga peale märkida, siis saab alati nullist alustada kui asi päris käest ära läheb.

Lõpuks, kui tulemus on rahuldav ja testfotod ning -videod on teravad, jääb üle ainult lääts uuesti kinni liimida ning korpuse esisein taaspaigaldada. Kasutasin selleks uuesti kuumaliimi, juhul kui hiljem ikka selgub et pole päris hea, saab selle jälle kätte. EPO või superliimiga on ühendus ilmselt igavene.

Lõpptulemus sai vähemalt minu silma jaoks päris viisakas. Võib-olla muidugi natuke mängib rolli ka see, et tohutult rõõmustav on sellest udususest lõpuks jagu saada, aga vähemalt fotosid lähedalt uurides ma enam mingeid fookuse probleeme ei tuvastanud.

Päeva lõpuks ei teagi, mida sellest kaamerast nüüd täpselt arvata. 70€ eest on seal toodet muidugi maa ja ilm, aga arvestades selle refokuseerimise ajakulu oleks GoPro isegi odavam tulnud. Loodetavasti on probleem siiski uuematel kaameratel lahendatud, mis võimaldaks seda julgelt kõigile GoPro alteratiivide jahil olevatele inimestele soovitada. Mina ilmselt ostan küll ühe veel juurde.